top of page

CHANGE & CORONA

TURKISH

BY SERA AKTAS

Saat sabah 6:30, hava soğuk ve karanlık, B41 otobüsteyim ve tek hayalim keşke bugün çok kar yağsaydı da okul kapalı olsaydı. Mart 15 2020 son okul günümüzdü. Bugün 11 Haziran 2020, inanamayacağınız bir sır vereyim mi? ben B41 otobüsümü özledim. Siz Pandemiden önce Günlük hayatınızda nefret ettiğinizi düşündüğünüz neleri özlediniz? Korona virüs tek beni değil, dünya çapında herkesi hem iyi hem de kotu etkiledi. Bazıları işlerini kaybetti, bazıları yeni is buldu. Eskiden maske takılı birisini markette görüp şüphelenirken, şimdi maske takmayan dan korkulur. Bütün dünya evde, okullar kapalı, alışveriş merkezleri kapalı ve hayat sadece durmuş halde. Tabiat ana 7.6 Milyar çocuğuna oda cezası verdi. Çünkü biz doğayı kirlettik ve kotu kullandık. Şimdi hepimizin hatalarını düşünecek çok vakti var. Cezalı olduğumuz bu dönemde hatalarımızı fark edip doğaya ve kendimize faydalı yasamayı, sağlıklı olmayı öğrenmek zorundayız. Daha önce savaşlarda silah ile savunma yaparken şimdi pandemi savaşında tek silahımız sağlık. Beden ve ruh sağlığımızı korumak için öncelikle düzenli uyku gerekmektedir, daha sonra sağlıklı beslenme. Ruh sağlığımız için sabah erken kalktığımızda sanki okula gidiyor gibi pijamalardan kurtulup günlük kıyafet giymeli, online derslerimizi bitirdikten sonra kendimizi meşgul edecek bir şeyler bulmalıyız. Uzun bir sure eski normal hayatımıza dönemeyeceğiz, bunu fırsata çevirmeli ve New York’un koşturmalı hayatında ertelediğimiz işlerimiz yapabiliriz. Ben boş zamanımda kelime bulmaca çözüyorum, SAT için çalışıyorum, köpeğim Wall-E ile oynuyorum ve Netflix’de ara sıra dizi izliyorum. Ne kadar zor olsa bile evde kalmamız lazım. Her dışarı çıktığımızda başkalarının hayatını tehlikeye atıyoruz. Onlar için evde kalmamız lazım. Doktorlar bizim için hayatlarını feda ediyorlar, bizim görevimizde evde kalıp sağlıklı olmak.
Bu günlerde motivasyon çok önemli. Her gün, gün içinde yapacağınız islerin bir listesini yaparsanız, günün sonunda o isleri bitirdikten sonra çok mutlu ve stressiz hissedeceksiniz. Arkadaşlarınızı ve göremediğiniz aile bireylerinizi aramayı unutmayın. Sosyalleşmek için en yakınınız su anda komsularınız, market çalışanları, günaydın-iyi akşamlar diyerek onlar ile selamlaşın, yaşlı olanlara yardımcı olabileceğinizi güler yüz ile belirtin, paylaşmak önemli çevreniz ile önce gülen yüzünüzü ve sevginizi paylaşın, inan ın geri dönüşü olacaktır. Hayatin farkında olun ve bulunduğunuz anı yaşayın, daha önce hiç fark etmediğiniz güzelliklere bir bakin, güneşin batışını izlemek, kus seslerini dinlemek, denizden esen rüzgârı koklamak, gülümsemek bedava ve bizden beklenen evde kalmak çok zor olmasa gerek. Bu kadar bos zamaninizi gelecek seneye hazırlık yapmak için kullanın, ya da eskiden zamanınız olmadığı için yapamadığınız hobilerinizi yapın. Şu an en önemli şey sağlık. Sağlıklı olmayı unutmayın!

It is 6:30 in the morning, the weather is cold and dark, I am on the B41 and my only wish is for it to snow so schools can close. March 15, 2020 was the last school day students attended school. Today is June 11, 2020, should I give you a secret you can't believe? I miss the B41. What do you miss that you think you hated in your daily life before the pandemic? The coronavirus has affected not only me, but everyone around the world, both good and bad. Some lost their jobs, some found new jobs. While we used to be suspicious of those wearing masks in public, we are now scared of those who don’t wear masks. The whole world is at home, schools are closed, malls are closed, and life is at a stop. Mother Nature sentenced her 7.6 billion children to a room punishment. Because we polluted nature and used it horribly. Now we all have a lot of time to think about our mistakes. In this period when we are punished, we have to realize our mistakes and learn to be beneficial to nature and ourselves and to be healthy in the future. While we used to defend ourselves with weapons in past wars, the only weapon in this war is health. To maintain our physical and mental health, regular sleep is required first, then healthy nutrition. When we wake up early in the morning for our mental health, we should get rid of our pajamas and wear daily clothes as if we were going to school, and find something to keep ourselves busy after finishing our online classes. We will not be able to return to our old normal life for a long time, so we can turn this into an opportunity and do our deferred work in New York's running life. In my spare time, I solve word puzzles, work for SAT, play with my dog Wall-E, and watch shows from time to time on Netflix. No matter how hard it is, we have to stay at home. Every time we go out, we endanger the lives of others. We need to stay at home for them. Doctors sacrifice their lives for us, and it is our job to stay home and be healthy. Motivation is very important these days. Every day, if you make a list of the things you will do during the day, you will feel very happy and stress-free after finishing those tasks at the end of the day. Don't forget to call your friends and family members you can't see. To socialize, your closest person is your neighbors, grocery workers, good morning, say good morning, greet them with a smiling face that you can help elderly people, share your smiling face and love with your important circle, believe me, it will pay off at the end. Be aware of life and live suddenly,
take a look at the beauties that you have never noticed before, watch the sunset, listen to the
sounds of birds, smell the wind from the sea, smiling is free and staying at home, which is
expected from us, should not be very difficult. Use this free time to prepare for the next year, or do hobbies that you couldn't do because you didn't have time in the past. The most important thing now is health. Remember to stay healthy!

bottom of page